مشاوره
3 نفر آنلاين

چرا موقع مطالعه خواب آلوده ایم؟

چرا موقع مطالعه خواب آلوده ایم؟

مشاوره روانشناختی مقالات و اخبار مقالات

چرا موقع مطالعه خواب آلوده ایم؟

اضافه شده در : دوشنبه 1402/07/24 توسط :
213 بار بازدید

راه کارهای حل خواب آلودگی در موقع مطالعه

چرا موقع مطالعه خواب آلوده ایم؟

🔅کند خوانی:

هر چقدر شما روی یک مطلب بیشتر توقف کنید فرصت مغز شما برای اینکه به حاشیه های غیر درسی بپردازد بیشتر و بیشتر است که نتیجه آن عدم تمرکز و خستگی و خواب آلودگی است.این تفکر که هرچه آرامتر بخوانید یادگیری شما بیشتر خواهد شد تفکر غلطی است.مغز شما در هنگامی که سرعت مطالعه زیاد باشد خود را در چالش یادگیری میبیند  و توان استفاده از قابلیت هایش بیشتر می شود.

🔅خستگی جسمی:

شما ربات نیستید که خستگی و درد را متوجه نشوید، بدن شما در صورتی که منابع انرژی اش بیش از حد مشخص مصرف شود خواب و خستگی را به شما القا میکند.سعی کنید تایم استراحت را به پایان بازه های خود محدود نکرده و هر نیم ساعت ۲ تا ۵ دقیقه به چشم های خود استراحت بدهید.با نگاه کردن به یک نقطه دوردست و درس نخواندن در محیط با نور غیرمناسب مراقب چشمای خودتان باشید.چند حرکت نرمشی ساده نیز می تواند راه حل خوبی برای کم کردن درد های کمر و گردن موقع درس خواندن باشد.به تغذیه خود به ویژه مصرف کافی آب و مایعات اهمیت دهید.

🔅عدم تمرکز در مطالعه:

هرچه مطالعه شما سطحی تر باشد مغز شما تلاش شما را بی فایده تر می داند و نتیجه اش غیر فعال شدن سیستم لیمییک و سیستم های بیداری است که در یادگیری نقش اساسی دارند.روشهای افزایش تمرکز مثل تخلیه افکار بر روی کاغذ یا روش تار عنکبوت که بر پایه بی توجهی به افکار مزاحم است می تواند موثر باشند.گاهی بعضی مشکلات فیزیولوژیک مثل اختلالات هورمونی به خصوص در دختران میتواند بر این عدم تمرکز و اختلالات خواب موثر باشند.


🔅نداشتن برنامه مشخص:

وقتی برنامه مشخص نداشته باشید  بی هدف درس میخوانید و نتیجه آن بی میلی  خستگی  با وجود ساعت مطالعه پایین است.

🔅محیط مطالعه:

سعی کنید محیط مطالعه را با کتاب ها و ابزار زیاد شلوغ نکنید محیط شلوغ تمرکز را به هم میزند و خواب آور است.نور کافی و دمای مناسب از اصول محیط مطالعه خوب است که باید به آن ها به ویژه در تابستان دقت شود. مکان مطالعه خود را تا حد امکان از محل استراحت و خواب خود دور کنید مثلا روی تخت و دراز کشیده روی بالشت مطالعه نفرمایید.


برچسب ها